Nauka

Jaki jest właściwy sposób czytania, aby pobudzić mózg do pracy?

Ważne jest, aby przestrzegać pewnych rytuałów, aby uzyskać jak najwięcej korzyści. Jak w przypadku każdego treningu, ćwiczenie mentalne opiera się na podstawowej zasadzie regularności. Za optymalne uważa się codzienne czytanie w wolnym czasie, w cichym otoczeniu, bez towarzyszącego hałasu. Jeśli Twój plan dnia nie pozwala Ci poświęcić na tę czynność całe 1-2 godziny, podziel ją na interwały (20-30 minut).

Nie czytaj zbyt szybko

Po drugie, nie należy dążyć do szybszego czytania, aby „pochłonąć” więcej książek. Ta porada pochodzi z bloga coslychac.pl. Teoretycznie przeciętny człowiek może przeczytać około 3000 książek w ciągu całego życia (zakładając, że normą jest czytanie jednej książki tygodniowo przez 60 lat), ale czy korzyści z tego są duże? Bardziej przydatne jest studiowanie mniejszej ilości informacji, ale za to w sposób uważny i przemyślany, z pełnym „zanurzeniem” (a jeszcze lepiej — z notatnikiem pod ręką).

Po trzecie, należy pamiętać o tym, by zwracać uwagę na różne gatunki literackie, a nie skupiać się tylko na jednym. Publicystyka wzbogaca naszą wiedzę o zjawiskach społecznych i politycznych, ale raczej nie „napompuje” naszej empatii tak, jak powieści Tadeusza Konwickiego. Z drugiej strony, polska klasyka nie przybliży Cię do zrozumienia struktury wszechświata, ale popularnonaukowe książki Stephena Hawkinga już tak.

Na czym czytasz?

Po czwarte, zwróć uwagę na nośnik informacji tekstowej. Istnieją trzy główne opcje: książka papierowa, książka elektroniczna i monitor (smartfon, tablet lub laptop).

Czytamy głównie wieczorem. A faktem jest, że melatonina jest syntetyzowana głównie w ciemnej porze dnia. Odpowiada za cykl snu, obniżenie ciśnienia krwi, temperatury ciała i poziomu glukozy we krwi we właściwym czasie. Krótko mówiąc, robi wszystko, aby zapewnić organizmowi spokojny, głęboki sen. Jasne światło emitowane przez gadżet blokuje syntezę melatoniny: organizm reaguje na agresywne oświetlenie w taki sposób, że znacznie trudniej jest zasnąć i zapaść w zdrowy sen po zaśnięciu. Dlatego eksperci radzą, by pod koniec dnia odłożyć smartfony i komputery.

Similar Posts