Edukacja Szkoła

Mity o szkole średniej, w które nadal możesz wierzyć

Wkrótce kolejne roczniki będą wybierać swoje wymarzone szkoły średnie i spotkają się z zupełnie inną edukacją, niż do tej pory. Choć schematy nauczania będą bardzo podobne, to szkoła średnia szybko stanie się dla nich zupełnie nowym światem. Często kojarzymy z nią wiele mitów, głównie z seriali czy opowiadań starszego kuzynostwa. Na wiele z nich jednak nie natrafimy, szczególnie jeśli trafimy do nieowianej złą sławą placówki.

Co daje nam świadectwo z paskiem?

Starsze dzieciaki terroryzują młodszych
W szkołach średnich takie zachowania są znacznie rzadziej spotykane, niż w podstawówce. Wynika to głównie z tego, że nie zawsze chce nam się wchodzić w konflikty i wolimy skupiać się na swoich znajomych. Przeważnie w naszej grupie jest już ktoś na tyle dojrzały, że powiedział nam wprost, że terroryzowanie młodszych osób jest zwyczajnie głupie i niewłaściwe. Młodsze osoby mogą być co prawda narażone na nieprzyjemne sytuacje, ale raczej wynikać będzie to dlatego, że jesteśmy nowi w społeczności szkoły, a nie z powodu naszego wieku. Już po kilku tygodniach, kiedy staniemy się znajomą twarzą, wszystko będzie tak, jak w naszej podstawówce.

Trzeba siedzieć po nocach, żeby zaliczyć przedmioty
Siedzenie i uczenie się po nocach to najczęściej opowiadany mit na temat nauki w szkole średniej. Nikt nie wymaga od Ciebie, żebyś miała doskonałe oceny w liceum czy technikum, nawet jeśli w podstawówce szło Ci naprawdę świetnie. Nie narzucaj na siebie tej presji. Możesz co prawda codziennie uczyć się do czwartej nad ranem, ale zupełnie mija się to z celem, bo ten materiał pewnie i tak wypadnie Ci z głowy, jak tylko zdasz sprawdzian go dotyczący. Lepiej poświęcić mniej czasu na naukę i porządnie się wyspać, niż ze zmęczenia zasypiać nad kartką i popełniać głupie błędy, bo nie będziemy mogli się skupić.

W szkołach średnich wszyscy zachowują się jak dorośli
Nic nie zmienia się w osobach, które ze szkoły podstawowej przechodzą do średniej. Dalej lubimy te same rzeczy i dalej zachowujemy się niekoniecznie poważnie. Każda osoba, która będzie próbowała pozować na dorosłego, będzie groteskowa i co najwyżej wzbudzi śmiech na korytarzu, a nie szacunek starszych roczników. Najważniejsze jest to, żeby być sobą i dorastać swoim tempem. Ktoś może zarzucić Ci dziecinność, ale naprawdę dojrzałe osoby świetnie zdają sobie sprawę z tego, że każdy potrzebuje czasu, a nasze zainteresowania, upodobania ubraniowe czy sposób zachowywania nie musi wcale wiązać się z naszym wiekiem.

Similar Posts

Jeden komentarz w “Mity o szkole średniej, w które nadal możesz wierzyć

Dodaj komentarz