Rozrywka

Wpływ gier na dzieci – fakty i mity

Stereotyp dotyczący gracza, który całe dnie i noce przeznacza na gry komputerowe, wciąż jest obecny w naszej codzienności. Coraz więcej osób próbuje go obalić przez kwestionowanie rzekomych problemów z oderwaniem od rzeczywistości i problemami z kondycją. Postęp technologiczny spowodował częstsze granie w gry nie tylko u nastolatków i dorosłych, ale i dzieci. Jaki gry mają wpływ na najmłodszych?  

Pasja czy uzależnienie?

Każde dziecko grające w gry komputerowe korzysta z wielu plusów, jakie otrzymuje dzięki odpowiedniej stymulacji mózgu, ale także naraża się na różne, szkodliwe czynniki wynikające z gier. Głównym plusem wynikającym z doboru odpowiednich gier do wieku dziecka jest nauka umiejętności, które są niezbędne do funkcjonowania w XXI wieku. Do takich umiejętności należy nauka konstruowania strategii oraz ich realizacja. Zwykle w grach, gdzie gracz otrzymuje możliwość wyboru, również sytuowana jest umiejętność podejmowania trudnych decyzji. 

Warto zauważyć, że pomimo plusów największym minusem może być uzależnienie dziecka od gry. Zdecydowanie coraz częściej zdarzają się przypadki, kiedy dzieci wpadają w uzależnienie od wirtualnego świata gier komputerowych. Światowa Organizacja Zdrowia wpisała uzależnienie do listy możliwych chorób psychicznych, przez co jest to kompletnie poważnie traktowany problem. Uzależnienie od gier występuje nie tylko w przypadku graczy komputerowych, ale również z tym problemem borykają się gracze kasynowi. Zaczyna się od niewinnej rozgrywki, a w najgorszym przypadku skończyć się może nawet a bankructwie. 

Uzależnienie od Internetu 

Największe ryzyko uzależnienia dziecka lub nastolatka od gier, czy Internetu występuje, kiedy dziecko nie ma możliwości wyjścia z domu i spotkania się ze swoimi przyjaciółmi. Młodzież i dzieci potrzebują ruchu i kontaktu z osobami w swoim wieku, aby nie czuć potrzeby ucieczki w wirtualny świat. Nie należy jednak zabraniać korzystania z komputera, czy telefonu, ponieważ w obecnych czasach to najlepszy sposób kontaktowania się między sobą nie tylko w celach towarzyskich, ale również sprawach dotyczących szkoły, czy nauki. Jednak często racjonalne korzystanie z urządzeń takich jak komputer czy telefon może przynieść odwrotny cel od zamierzonego.

Zdarza się, że problem uzależnienia rozwija się bardzo długo i po cichu. Jednak jeśli chodzi o samo zauważenie problemu z uzależnieniem od gier czy Internetu to nie jest to trudne zadanie. Co prawda nie objawia się ono jak uzależnienie od kasyna przez nadmierne odwiedzanie instytucji, ale podobnie jak w tym przypadku uzależniony ma problem z poczuciem czasu. Jeżeli chodzi o młodzież szkolną, problem może pokazać się przez kłamanie, korzystanie z Internetu po kryjomu, a nawet wagarowanie i zaniedbanie obowiązków szkolnych. Osoba uzależniona nie widzi swojego zaniedbania, przez co ciężko jej naprawić popełnione błędy. 

Pozytywny wpływ gier na dzieci

Psychologowie stwierdzili, że dzieci do 2 roku życia nie powinny mieć żadnej styczności z urządzeniami elektronicznymi takimi jak telefon, tablet, komputer czy laptop. Jednak według nich zdroworozsądkowe podejście do gier edukacyjnych dla najmłodszych może wnieść wiele pozytywów do życia dziecka. Aby zapobiec ewentualnym problemom spowodowanym przez zły dobór gier, rodzice powinni rozmawiać z dzieckiem na temat ich odczuć po niej, a także kontrolować czas i rodzaj wybieranej zabawy. Dzięki temu rodzic ma pewność, w jakiej części Internetu znajduje się jego dziecko. 

Zwykle przedstawia się gry dla dzieci w negatywnym świetle, które ma udowadniać zagrożenie dla rozwoju i zdrowia dzieci. Jeżeli jednak zostanie zachowany umiar, to nie ma czym się martwić. Gry mogą mieć pozytywne oddziaływanie na mózg człowieka. Dzieci grając w gry przystosowane do ich przedziału wiekowego, mogą poprawić swoje myślenie strategiczne, a także kreatywność. Dzięki odpowiednim typom gier dzieci pracują również nad swoją spostrzegawczością, która pomaga im zauważać najmniejsze szczegóły otoczenia.

Negatywny wpływ gier na dzieci

Zły dobór gier, czy uzależnienie mają zdecydowanie negatywny wpływ na rozwój najmłodszych. Na wybuchy agresji narażone są dzieci, które nie mają dobrych kontaktów z rówieśnikami, stronią od zabaw z innymi dziećmi, przez co nie mają kiedy przekonać się, że bicie boli, a agresja może pozbawić ich wszystkich przyjaciół. Dziecko może mieć problem z odróżnieniem świata wirtualnego od rzeczywistego, gdzie agresywne zachowania są częścią fabuły gry, a nie prawdziwego życia.

Dzieci mające problem z grami komputerowymi od najmłodszych lat są narażone na wiele niebezpieczeństw powiązanych z nimi. Jeżeli skłonności do uzależnienia pojawiają się tak wcześnie, można spodziewać się kolejnych, większych problemów z biegiem lat. Nie dzieje się tak w przypadku tylko najmłodszych, ponieważ nawet osoby dorosłe mogą uzależnić się od grania w gry na przykład w kasynie internetowym. Jest to spowodowane emocjami odczuwanymi przez grę i adrenaliną, która również może działać w sposób uzależniający.

Nic straconego, bo w kasynach online można również grać za darmo. Wystarczy sprawdzić listę darmowych bonusów w kasynie online.

Similar Posts