Nauka

Zadania maturalne z matematyki – wyznacz swój cel

Matematyka to przedmiot, który śmiało wkracza na teren innych ścisłych przedmiotów szkolnych. Równie śmiało wkracza w codzienne życie każdego człowieka. Można ją lubić lub nie, ale nie warto jej ignorować, spłycać jej znaczenia. Wszak matematyka to nauka pożyteczna i nie raz, nie dwa, przyda nam się chociażby w domowych finansach, rozliczaniu podatku, w pracy. Niektórym w egzaminach na studia. Matematyka to przedmiot, którego warto się uczyć i który warto ćwiczyć. Doskonałą do tego okazją jest rozwiązywanie zadań maturalnych, które są kompleksową powtórką całej matematycznej edukacji.

Poziom trudności, czyli od czego zacząć?

Jakie zadania maturalne z matematyki wybierać? Wszystko zależy od obranych celów. Po pierwsze, od poziomu, który wybraliśmy (podstawowy, rozszerzony). Po drugie od oczekiwanego wyniku matury (chodzi tylko o zdanie matury, czy o wynik ponad pewien pułap procentowy). Osoby, które z matematyki nigdy nie były uczniami piątkowymi, powinny, przed rozpoczęciem rozwiązywania zadań, przyswoić sobie trochę teorii z tematyki danego arkusza zadań. To ułatwi rozwiązywanie i zapobiegnie niepotrzebnej frustracji.

Matura rozszerzona i zadania o wyższym stopniu trudności mogą wymagać konsultacji z nauczycielem lub korepetytorem. W wielu szkołach nauczyciele przygotowują dodatkowe zajęcia dla uczniów przed maturą – tak jest np. w Zabrzu, a o przygotowaniach do matury w tym mieście więcej przeczytamy pod adresem ZabrzeInfo.pl. To ważny aspekt, nie warto uciekać przed pomocą nauczyciela. Taka pomocna dłoń z pewnością dodaje pewności siebie.

Zadania maturalne z matematyki – podstawa to systematyczność

Nauczyciele matematyki powtarzają, że liczy się systematyczność. Systematyczność w opanowywaniu materiału oraz regularne ćwiczenie przyswojonej wiedzy. Dlatego tak ważne jest systematyczne rozwiązywanie zadań maturalnych, bo po drodze nierzadko okazuje się, że gdzieniegdzie posiadamy luki w wiedzy. By te luki nie zawarzyły na wyniku matury, niezbędne jest regularne rozwiązywanie zadań maturalnych. Im więcej rozwiązujemy, tym więcej wiemy o swoich mocnych i słabych stronach. Te słabe strony trzeba ćwiczyć jeszcze częściej, a wtedy żadne zadanie na maturze nie będzie zaskoczeniem.

Oswojenie się

Stres potrafi mobilizować, ale bywa i tak, że demobilizuje. Matura dla każdego ucznia jest nowym doświadczeniem, o ile nie zdaje jej po raz kolejny. Mimo próbnej matury, może okazać się, że na maturze właściwej wiedza schowała się gdzieś głęboko, a stres, paraliżując, nie pozwala na jej użycie. Czasem stres mija po pierwszych minutach, czasem nie. Rozwiązywanie zadań maturalnych, analizowanie przykładowych maturalnych arkuszy, pozwala na oswojenie stresu, bo sama formuła nie będzie dla ucznia niczym nowym.

A może coś więcej?

Dla osób niepewnych swojej wiedzy, dla osób, które mają wątpliwości, pytania lub osób, które wiedzą, ale chcą wiedzieć jeszcze więcej uczelnie wyższe mają w swojej ofercie kursy przygotowawcze do matur. Co ważne są kursy, które trwają cały rok szkolny, co zwiększa efektywność nauki, systematyzuje wiedzę i co tu dużo mówić, uczestnictwo w takim kursie dodaje pewności siebie. Warto czasem rozwiązywać zadania z pedagogiem, nagle może okazać się, że dane zadanie można rozwiązać zupełnie inaczej niż się spodziewaliśmy, ciekawiej. Matematyka potrafi zaskoczyć!

Similar Posts